הרצאות וסדנאות סליחה
הוספת סליחה   |   סדנת סליחה   |   כתבות ומאמרים   |   אסטרולוגיה   |   חלומות  |   קבלה   |    תא וידויים   |  יום כיפור  |  פקס לכותל   |   סליחה טלפונית 
RSS
English  |  נגיעות לחיים רגועים יותר  |  סדנאות לחיים רגועים |  סיור סליחות |  צור קשר  |  הוסיפו למועדפים

סדנת סליחה

לשחרור כעסים

למידע נוסף>>סליחה יום יומית

על הסליחה לעצמנו בחיי היום יום ובכל יום
כל יום רביעי בשעה 16:00 ברדיו החברתי הראשון

למידע נוסף>>
הדרך אל האושר
מהי סליחה  
  איך סולחים?  
  הצורך בבקשת סליחה  
התנצלות  
כעס  
שלווה  
חנינה  
לקחת אחריות  
סליחה בתקשורת  
דרכי פיוס  
למאמרים נוספים  
סליחות אחרונות
מצטער אבא שלי
סליחה מאבא שבשמיים
סליחה לגרוש
אהבה אסורה
סליחה לחברים שנשארו מאחור
העבר היכה בי רק עכשיו..
באבי שלי סורי
אלירז שדה מתנצל בפני אברמוביץ´
מתנצל? יו´´ר הקואליציה על אמירתו המזלזלת
אביב גפן התנצל בפני גיספן, לאחר שכינה
סליחה ה´
הייתי אהבל
הייתי כזאת ילדותית
סליחה אבל אני לא סולחת
על זה שאת לא חברה טובה
סליחה בורא עולם
קנדה מתנצלת
 

קבלה וסליחה
חוכמת הקבלה נותנת לנו את הכלים להפוך כל כאוס להגשמה עצמית. למצוא את הטוב ברע. מועקה בלב, רצון לשלווה ופיוס דורשות תיקון. אחד התיקונים בקבלה הוא להבין ולהודות שעשיתי משהו לא בסדר. שפגעתי במישהו. להבין למה , את המשמעות את שורש הבעייה ואז לתקן ולבקש סליחה.

לחצו כאן להמשך...


סליחה ותודה
"סליחה ותודה-מלים שהכול יודעים פישרן
ועם זאת- לא יסולא בפז ערכן
ערכן
הן מביאות תחושת הקלה, אהבת אדם וסיפוק
הן לאומר והן לנאמר ללא צורך בנימוק
וככל שנרבה השימוש במלים סליחה ותודה
כן יגרעו כעס ואלימות ותרבה האהדה. "

 

דור שלם דורש תשובות

מאת אפרת אהרוני
"הנוער של היום זה לא מה שהיה פעם". אכן, הדור החדש הוא שונה ומיוחד. חינוך אמיתי ונכון יכול למצות את הפוטנציאל שטמון בילדכם. איך עושים זאת? דורשים בית ספר שאינו רק "בית חרושת לציונים"

הצלצול, או יותר נכון – מנגינה קלאסית בעיבוד אלקטרוני, זיעזעה את כותלי בית הספר. מאות ילדים נמלטו מהכיתות בריצה היסטרית וגדשו את המסדרונות. אני – סטודנטית לחינוך במסגרת עבודה מעשית, הופקדתי על שמירת הסדר במהלך ההפסקה – משימה שלא הייתה מביישת את מובחרי סיירת מטכ"ל. המוני הילדים השתוללו, קיפצו ובעיקר "הלכו מכות". אין ספק שהעדינות הנשית והג'נטלמניות חלפו מן העולם – הבנות נשכו את הבנים, והבנים בעטו בבנות. מי אמר שאין שיווין בין המינים? התלבטתי האם לנסות להפריד בין הנִצים ולהסתכן בלחטוף בעיטה במקרה הטוב, כיסא בראש במקרה הרע, או פשוט להתעלם ולהתפלל שההפסקה תסתיים וכל התלמידים ישארו בחיים.

ואכן, עשרים דקות שנידמו כנצח חלפו להן והגיע הצלצול הגואל. המסדרונות שהחלו להתרוקן נראו כמו שדה קרב נטוש.

האם זה חייב להיות כך? לא בהכרח. על הצדדים הפחות יפים של הנוער כולנו שמענו. העיתונים גדושים בכתבות שטורחות להזכיר לנו פעם אחר פעם איזה דור בעייתי ואלים צומח פה, אבל יש עוד צדדים בסיפור הזה. אני דווקא רוצה לספר לכם על דור חדש, מיוחד ונפלא.

"חינוך הוא מה שנשאר במקרה ואדם שוכח את כל מה שלמד בבית הספר" – אלברט איינשטיין

משרד החינוך מוכר לכולנו בתור הגוף הממונה על החינוך בארץ. אם תפקיד החינוך הוא הקניית ערכים והשכלה והכנת הילד לתפקד בחברה הבוגרת, אז משרד החינוך מתקשה לספק את הסחורה.
בשנים האחרונות נראה כי המערכת הפדגוגית עסוקה בעיקר בהקניית ידע ופחות בטיפוח ערכים. בכל שנה (או לאחר כל שביתה) מתווספות עוד שעות לימוד למערכת: עוד מתמטיקה, עוד היסטוריה, עוד גיאוגרפיה, עוד שיעורי בית שההורים האומללים קרוב לוודאי יצטרכו להכין, עוד ועוד ועוד. האבסורד הוא שמשנה לשנה הישגי התלמידים יורדים לתחתית סולם הציונים הבינלאומי, בעוד שהאלימות וקשיי הלמידה מזנקים. עובדות אלה גורמות לנו לתהות האם זו הנוסחה המנצחת לחינוך הדור הבא.

"רוב מה שנקרא 'הפרעות' או 'ליקויים' זה רק תגובה אלרגית לבית הספר" - סנדרה לין דוד

נראה שכל דור חדש מפותח וחכם מהדור שקדם לו. כדוגמה לכך, בימינו כל דרדק שולט היטב בטכנולוגיות החדשות כאילו היו לו מחשב עם אינטרנט מהיר וסלולארי דור שלישי כבר בבטן אימו.
אין ספק שמדובר בדור שונה ממה שאנחנו מכירים. הנאיביות הילדותית התחלפה בפקחות יוצאת דופן. במהלך עבודתי בבית הספר נתקלתי פעמים רבות בשאלות כמו "האם אלוהים עשה את הצונאמי?" או "מה קורה אחרי שמתים?". הילדים היום מלאים ברעיונות מדהימים ושאלות מעוררות השתאות על מהות החיים. יש להם צורך עז להבין את העולם הסובב אותם ולדעת מה מקומם בתוך הפסיפס האדיר הזה שנקרא "החיים".

ילדים מתעניינים בנושאים מהותיים אך לאו דווקא במה שבוחרים ללמד אותם בבית הספר. במהלך שנות הלימודים הסקרנות והשאלות האמיתיות נדחקות הצידה לטובת מקצועות רבים שמכבידים על התלמיד. הילד שלפתע נמדד על ידי ציונים, מוצא עצמו שרוי בלחץ תמידי מצד ההורים והמורים, וכורע תחת עומס שיעורי הבית והמבחנים בהם הוא צריך להוכיח את עצמו. לא פלא, אפוא, שהוא מגלה קשיים בלימודים, בעיות בריכוז ועוד לקויות והפרעות שונות. כך אותו ילד רך שליווינו בהתרגשות לכיתה א' הופך אט אט לבוגר מתוסכל ובעייתי.

"החינוך הוא הדרך. האדם - הוא המטרה" - א. ד. גורדון

אז מה זה בעצם חינוך אמיתי? בנוסף להקניית ידע ומיומנויות למידה, חינוך נועד לקשור את הילד לתהליך החיים – ללמד אותו לתפוס בצורה נכונה את המציאות ולתת לו כלים להתמודד עימה, ללמד אותו על החברה שבה הוא חי ואיך עליו להתייחס אליה, לחנך אותו להיות אדם טוב יותר, אזרח מועיל יותר או בקיצור - להיות אדם.
בשביל ליישם זאת אין צורך לטוס עד לסינגפור. הפיתרון נמצא כאן, ממש מתחת לאף. חכמת הקבלה העתיקה מספקת לנו שיטה שבאמצעותה ניתן לפתח מקצוע חדש: "להיות אדם". מקצוע כזה יאפשר לילדים להכיר את עצמם וללמוד על העולם שבו הם נמצאים. הבסיס הוא לימוד חוקי הטבע תוך מתן דוגמאות מעולם הדומם, הצומח והחי, לצד שיעורי טבע הנלמדים כעת, ניתן לראות כיצד האדם קשור באופן ישיר למערכת הסובבת אותו. דוגמאות כמו "שרשרת המזון" (שרשרת ההזנה בטבע) ממחישות איך המרכיבים השונים במערכת מספקים זה לזה את כל צורכיהם ומתקיימים בתלות הדדית. המטרה היא לגלות מתוך הניסיון והביקורת המעשית שהכל קשור יחד, שגם אנחנו, בני האדם מחוברים בינינו כיחידה אחת. בניגוד ליתר חלקי הטבע, האדם פועל לטובתו האישית במקום לטובת המערכת ובכך מפר את האיזון הטבעי. רק בתנאי שמגלים את זרימת החיים בשלמותה לומדים להתחשב בזולת ומבינים שכל הטבה או פגיעה באחר – סופה לחזור אלינו.

כשבונים תוכנית לימודים יש להתייחס לתלמידים כגורם שצריך להקשיב לדעתו ולרחשי ליבו. אם ניתן להם תשובות לשאלות שמטרידות אותם, אם נעריך אותם לפי הבגרות (ולא רק תעודת בגרות) ולפי ההתנהגות (שלא כוללת רק קריטריונים של איחורים ותלבושת), נצליח לבנות דור חדש, מסופק ושמח שמוכן לצאת לחיים האמיתיים.
"לתקן את העולם, פירושו לתקן את החינוך" - יאנוש קורצ'אק

זוכרים את הקמפיין "מורה טוב – מורה לחיים"? הגיע הזמן ליישם אותו כי די בכך שנחנך דור אחד בצורה נכונה על מנת לתקן את החברה כולה. אותו דור ימשיך לחנך באותה דרך את הדורות הבאים והעתיד הטוב של האנושות יהיה מובטח.

תפקידנו כאזרחים, כהורים וכמורים להוציא את הראש מהחול ולדרוש שינוי במערכת החינוך. לכולנו יש חלק חשוב ואחריות בחינוך הנוער והדורות הבאים. אל תמעיטו בערככם!

אפרת אהרוני, מטפלת הוליסטית במכללת "מהות", סטודנטית לחינוך מיוחד וכתבת "קבלה לעם"כתבות ומאמרים
סדנאות

 
   חיפוש
תגיות לבקשת סליחה
סליחה במשפחה 
סליחה לחברים 
סליחה בעבודה 
סליחה בתקשורת 
סליחה בזוגיות 
סליחה בצבא 
סליחה בבית הספר 
סליחה לעולם 
סליחה לאלוהים 
סליחה, גם אני נפגעתי 
(סליחה (כללי  
תודה 
הוספת סליחה 
 
מדורים שימושיים
מכתב לאלוהים 
קבלה 
אסטרולוגיה 
נומרולוגיה 
קמיעות 
קברי צדיקים 
סליחה בשפות העולם 
סיפורי סליחה 
כתבות ומאמרים 
סדנאות
סדנאות - לחץ כאן למציאת סדנא 
סליחה ביהדות
סליחה ו - חגים 
משפטי סליחה 
סליחה בתורה 
ירושלים 
סליחה סליחות - סרט 
הכותל המערבי 
יום הכיפורים 
כללי
איך כותבים מכתב 
הרשם לניוזלטר 
יום הסליחה הישראלי 
בדיחות 
תמונות סליחה 
היועץ לשרותך 


קידום אתרים עמוד הבית | הוספת סליחה | תנאי שימוש |
צור קשר | אלוהים | על האתר | Google+‏
 כל הזכויות שמורות לאתר סליחה 2005 - 2012 ©