הרצאות וסדנאות סליחה
הוספת סליחה   |   סדנת סליחה   |   כתבות ומאמרים   |   אסטרולוגיה   |   חלומות  |   קבלה   |    תא וידויים   |  יום כיפור  |  פקס לכותל   |   סליחה טלפונית 
RSS
English  |  נגיעות לחיים רגועים יותר  |  סדנאות לחיים רגועים |  סיור סליחות |  צור קשר  |  הוסיפו למועדפים

סדנת סליחה

לשחרור כעסים

למידע נוסף>>סליחה יום יומית

על הסליחה לעצמנו בחיי היום יום ובכל יום
כל יום רביעי בשעה 16:00 ברדיו החברתי הראשון

למידע נוסף>>
הדרך אל האושר
מהי סליחה  
  איך סולחים?  
  הצורך בבקשת סליחה  
התנצלות  
כעס  
שלווה  
חנינה  
לקחת אחריות  
סליחה בתקשורת  
דרכי פיוס  
למאמרים נוספים  
סליחות אחרונות
אהבה אסורה
סליחה לחברים שנשארו מאחור
העבר היכה בי רק עכשיו..
באבי שלי סורי
אלירז שדה מתנצל בפני אברמוביץ´
מתנצל? יו´´ר הקואליציה על אמירתו המזלזלת
אביב גפן התנצל בפני גיספן, לאחר שכינה
סליחה ה´
הייתי אהבל
הייתי כזאת ילדותית
סליחה אבל אני לא סולחת
על זה שאת לא חברה טובה
סליחה בורא עולם
קנדה מתנצלת
פח זבל כתום
סליחה מהמנהל בחיפה
האושר הקטן הזה נותן לי כוח עצום!!
 

קבלה וסליחה
חוכמת הקבלה נותנת לנו את הכלים להפוך כל כאוס להגשמה עצמית. למצוא את הטוב ברע. מועקה בלב, רצון לשלווה ופיוס דורשות תיקון. אחד התיקונים בקבלה הוא להבין ולהודות שעשיתי משהו לא בסדר. שפגעתי במישהו. להבין למה , את המשמעות את שורש הבעייה ואז לתקן ולבקש סליחה.

לחצו כאן להמשך...


סליחה ותודה
"סליחה ותודה-מלים שהכול יודעים פישרן
ועם זאת- לא יסולא בפז ערכן
ערכן
הן מביאות תחושת הקלה, אהבת אדם וסיפוק
הן לאומר והן לנאמר ללא צורך בנימוק
וככל שנרבה השימוש במלים סליחה ותודה
כן יגרעו כעס ואלימות ותרבה האהדה. "

 

על סגירת מעגל וחמלה

רעות נפתלי - מטפלת גוף-רגש עפ"י שיטת אלבאום במבוגרים, נוער וילדים

בשני רגעים שונים השבוע, עם שתי קבוצות אנשים שונות הלכה לאיבוד ונמצאה מחדש החמלה. הספירלה כידוע, היא הצורה היחידה המשלבת בתוכה קו ומעגל. אנו נעים במעגלים, אך כל זמן שינה גם התנועה הקוית – אנחנו מתקדמים ופוגשים את אותם נושאים שוב ושוב מול מראות אחרות ומול חלקים שונים בתוכנו.

באחת הקבוצות שאני בצוות ההוראה שלה העלתה אחת הבנות ביקורת קשה כנגד משתתפת אחרת. היא לקחה את הנושא למקום של מתקפה אישית, ללא יכולת להביט בבחירות שעשתה היא עצמה באותה סיטואציה, וסחפה אחריה את כל הקבוצה למקום חסר אמפטיה. ה"מותקפת", בחורה עם קשיים רבים ובניהם קושי גדול בהתבטאות בקבוצה, לא הצליחה ליצור לעצמה מקום ולהציג את הצד שלה בסיפור עד שהמנחה המלווה את הקבוצה בתהליכי העיבוד המילולי נקטה מהלך עקיף שהוביל אותה לספר על חייה כילדה. התבונתי על המשתתפים בקבוצה, על הבעות פניהם שהשתנו וראיתי ניצוץ של הבנה שהוליד מקום לחמלה ואמפטיה.

אני שואלת את עצמי, האם אנחנו חייבים להבין מישהו בשביל להיות אמפטיים כלפיו? האם אני יכולה לגלות חמלה, ואולי גם סליחה כלפי אדם שאת מעשיו אני כלל לא מבינה ואף מתנגדת אליהם. כחלק מתהליך הלימודים שלי, תרגלתי וחקרתי לעומק את נושא הסליחה וגיליתי כי במישור האישי, קל לי יותר להיות במקום שמשחרר גם ללא הבנה, שסולח כדי לא להמשיך ולסחוב בתוכי את תוצאות חוסר הסליחה לבזבז עליהם אנרגיה מיותרת ולסגור עוד ועוד מקומות בעוד האדם שמולי ממשיך בחייו. כשמדובר במעשים גדולים ורחוקים, קשה לי יותר להתחבר לשם.

יום למחרת, נפגשתי עם גלית – חברת ילדות שלי. היא הגיעה לקליניקה בה אני עובדת כדי לעשות כמה צילומים לאתר החדש שלי ולפני שהורדתי אותה בבית ישבנו להפסקת קפה בנוה צדק שהפכה למפגש של כמה שעות. אנחנו מכירות מגיל אפס, גדלנו זו לצד זו במקום קטן וצפוף שחייב קירבה גדולה כזו, שרובנו ברחנו ממנה ברגע שיכולנו. בערך 15 שנה לא היינו בקשר חוץ מפגישות מקריות של "הי-בי", וכשנפגשנו לפני כחודש במקרה הרגשנו שתינו בו זמנית שזה הזמן והמקום לחזור זו לזו. הפגישה איתה וכל מה שהביאה בעקבותיה ריגשה אותי כל כך ואפשרה לי זוויות מבט מחודשות על נושאים שהתעסקתי איתם לא מעט. הנשמה שלי הרגישה ברגע הפגישה געגוע עצום לקשר שלא אפשרתי לה, קשר ששתינו היינו צריכות לעבור תהפוכות רבות כדי שהוא יהיה אפשרי. הקשר החדש שנוצר זורם לו בטבעיות ובעומקים מדהימים כאילו רק אתמול היינו בנות 16 וחלקנו את כל עולמנו כמו שרק בנות 16 יודעות.

השיחות שלנו עדיין מכילות השלמות פערים של השנים שחלפו והתבוננות על העבר המשותף, השונה והדומה שחלקנו אז והבחירות השונות שעשינו במסלול החיים. עוד אנחנו יושבות, ו"סוגרות חשבונות" עם כל אלו שהיו שם בשביל ללמד אותנו שיעורים, (החלפנו אגב את הקפה המתוכנן בשתי כוסות יין לבן כדי שיהיה שמח...) מופיעה מולנו שותפה נוספת לקבוצת הילדות שלנו – שגם איתה לאף אחת מאיתנו לא היה קשר שנים ארוכות.

המצב הסוריאליסטי, גורם לי לחייך. אני נזכרת בכל הרגעים בתהליך שעברתי בשנים האחרונות שבו רציתי לסגור מעגל מול אותם אנשים. חיפשתי תגובה, אמירה, משהו שיגרום לי להבין, שיסביר, לשמוע מהם איך הם חוו את הדברים ומה הם עושים איתם. הצורך הזה חלף לו מכבר עם העשייה והגדילה הפנימית, אבל הי, זה שאני ויתרתי עליו, לא אומר שהיקום ויתר...

היו לה 20 דקות לשבת איתנו לפני הסדנא שהלכה אליה (כן, כולנו מסתבר בתהליך...) ותוך כדי שיחה היא מדברת על חוויה של קושי גדול מאד עם עברה ועם כל קשר איתו, מה שכולל כנראה גם אותנו, ואומרת בחצי משפט "לא היינו טובות זו לזו". באותו הרגע, ראיתי מולי את הנשמה של הילדה שהייתה. שהעבירה אותי תלאות רבות וגילתה רוע בדרכים שונות, יושבת מולי חשופה ולוקחת מקום, גם אם בחצי משפט, להביא את הצד שלה בסיפור.

עוד שכבה של ציניות, של חשדנות, של כעס, נשרה ממני באותו הרגע. חמלה ואמפטיה אמיתית נולדו. כן, ההבנה היתה שם וסייעה כנראה, אבל בעיקר היו שם שתי נשמות שנשלחו יחד לעולם, אל מקום מלא בקושי ולמידה ולא ידעו להיות טובות זו לזו.

סגירת המעגל הסופית, לפחות בסיבוב הזה של הספירלה, הגיעה כמה ימים לאחר מכן, כאשר פגשתי את שירה - מטופלת שלי לשעבר והיא לקחה אותי טרמפ הביתה. שירה עברה במהלך הפגישות בנינו תהליך סליחה עמוק ומשמעותי מול הוריה ובדרך היא סיפרה לי על סיטואציה שקרתה השבוע מול אביה. הוא התקשר לשאול לשלום בנה שנמצא בטיול בחו"ל ועל הדרך כמובן הרעיף עצות, ביקורות ואמירות מהסגנון המוכר לה מילדות ושמפעיל אוטומטית כל כפתור אפשרי. "את יודעת", היא אמרה, "אני כבר לא מתעסקת עם להבין אותו, ולמה הוא עושה ככה וככה, פעם כעסתי, אחר כך ריחמתי, אני לא יודעת אם ויתרתי על זה לגמרי, אבל השבוע אמרתי לו בפעם הראשונה מזה שנים – אני אוהבת אותך".

לרשימת הסדנאות

חזרה לרשימת הסדנאות 
   חיפוש
תגיות לבקשת סליחה
סליחה במשפחה 
סליחה לחברים 
סליחה בעבודה 
סליחה בתקשורת 
סליחה בזוגיות 
סליחה בצבא 
סליחה בבית הספר 
סליחה לעולם 
סליחה לאלוהים 
סליחה, גם אני נפגעתי 
(סליחה (כללי  
תודה 
הוספת סליחה 
 
מדורים שימושיים
מכתב לאלוהים 
קבלה 
אסטרולוגיה 
נומרולוגיה 
קמיעות 
קברי צדיקים 
סליחה בשפות העולם 
סיפורי סליחה 
כתבות ומאמרים 
סדנאות
סדנאות - לחץ כאן למציאת סדנא 
סליחה ביהדות
סליחה ו - חגים 
משפטי סליחה 
סליחה בתורה 
ירושלים 
סליחה סליחות - סרט 
הכותל המערבי 
יום הכיפורים 
כללי
איך כותבים מכתב 
הרשם לניוזלטר 
יום הסליחה הישראלי 
בדיחות 
תמונות סליחה 
היועץ לשרותך 


קידום אתרים עמוד הבית | הוספת סליחה | תנאי שימוש |
צור קשר | אלוהים | על האתר | Google+‏
 כל הזכויות שמורות לאתר סליחה 2005 - 2012 ©