מה מסתתר מאחורי השיר של שלמה ארצי אלוהי

"אלוהיי" הוא שיר מתגעגע לאלוהים

"ושוב בסתיו תחנה בזמן ותראה אותי קורא לך אלוהיי," האם שלמה ארצי מתקרב לדת? התשובה היא לא, זה ממש לא אלוהים הרבני, זה האלוהים הפרטי שנמצא אצל כל אחד מאתנו ואני מאמין שכל אחד ואחת מאמינים בו בחלקה הפרטית הקטנה בדרכו שלו.


החיבור של ארצי לאלוהים, לא עובר דרך הזן הדתי-רבני לסוגיו, אבל החיבור שלו בולט במיוחד בשיריו מהשנים האחרונות,  השיר אלוהיי הוא לא שיר דתי במובן המקובל של המילה. והוא בעצם טיפה מתריס, שאם הוא קיים הוא מבקש את אלוהים להראות סימנים, ובסוף השיר אומר לו תראה כמה סימנים השארנו לך כאן כדי שתבוא,


 "אלוהיי" הוא שיר מתגעגע לאלוהים, עם טקסט מתוחכם של אדם הסוקר כמה מתחנות חייו. התחנה הראשונה היא זיכרון ילדות מאושר ומשפחתי של חיבוק אבחם ואוהב כלפי ילדיו, רגע מתוק של גן עדן עבור ילדים קטנים. אך גם כאן אל מול החיבוק של האב, הסתבכו למשל יחסיו עם אמו, כי "כלום לא פשוט/ וכלום לא מושלם/ כמו בריאת העולם". והמחשבה הזאת מלווה באשמה, והרי כולנו ככל שמתבגרים נושא בתוכו אשמות מול הוריו שמתעצם במיוחד אחרי שאחד ההורים הולכים לעולמם, החרטה או האשמה מתווספת לכאב האישי. "וכשאימי קראה לי לשוב / כי היה לה חשוב / לא שמעתי אותה". ויש כמובן גם את הצד השני של אשמות הוריות מול ילדיהם.

בתחנה השניה בשיר

בתחנה השניה בשיר, עובר המסע אל הצד האישי והרגשי והיחסים המורכבים של זוגיות ואהבה. אמון בין אנשים וחברים. "פעם בגדתי בך וליבך נסגר סלחי לי כן עשיתי שטות" הסליחה לא חייבת להיות על בגידה במובן המגדרי המתאפיינת בקיום יחסים במובן הפיזי, שבה מצפים שני בני הזוג זה מזה לנאמנות, מקבילים עם בן/בת זוג אחר.

הבגידה יכולה להיות גם מעילה ביחסים שבהם מתקיים אמון בין בני אדם, כאשר אחד משני הצדדים מפר איזה נדר לא כתוב. בגידה ופגיעה באמון בין בני זוג או חברים היא הרבה יותר כואבת בלב ובנפש מותירה צלקות ויתדות על הלב. לסלוח על פגיעה באמון היא הרבה יותר קשה והזמן לא תמיד מרפא את הכאב. " אז לא פלא שאנשים שהיו הלכו לדרכם כי כלום לא מושלם", מעגל החיים מזמן לנו אנשים ומפגשים מיוחדים שנחרטים ונשארים אצלנו עמוק בלב גם בלי להיות חלק מהחיים שלנו עכשיו.

לפעמים הצורך בסליחה צריכה לבוא ממקום של להרפות להשאיר מצבים ואנשים כפי שהם, ולזכור ולשמור את הרגעים היפים שהיו. "ועניין אחד לא סגור עליו אם אתה ישנו למה לא בא אלי" , כאחד שמתעסק ואוהב מוזיקה וגם כותב שירים. אני חושב שמוסיקה ושירים מנצחים איתנו את הכל והיא עוזרת לשחרר להרפות מהכאב ולהתחיל פרק ודף חדש בחיים גם אם הצד השני לא סלח. ואתה מרגיש געגוע, בודד וחולם בעולם,

הבית השלישי

בבית השלישי של השיר המסע עובר מהאישי לכללי. תראה אבינו מלכינו שבשמיים הקמנו מדינה אנשים מתפללים אליך שתתן להם כוחות לעבור עוד יום ועוד שנה במדינה קטנה מוקפת אוייבים שרוצים להשמידה. אבל החיים ממשיכים כרגיל, הפאבים/מסעדות מלאים באנשים וחברים ששופכים את הלב, הנפשות הצמאות האלה, מחפשים איזה פתרון או עזרה ואתה לא בא..


השיר "אלוהיי" ששלמה ארצי כתב והלחין ובליהוק מושלם שר בדואט עם אברהם טל נכלל במסגרת האלבום "אושר אקספרס" שיצא בשנת 2012 ומיד זכה להצלחה גדולה וללהיט שנשאר איתנו שנים, הלחן החם בשילוב קולו הרגשי של אברהם טל מוליכים נכון את השיר ואת הגעגוע המשתקף מהמילים, ושלמה ארצי קרא לזה ״התפילה החילונית״ שלו שבעיקר מדבר על היחסים שלו עם אלוהים,אבל בעצם גם של כולנו.

מאת: דני אדלסון, מנהל קהילת אתם זוכרים את השירים ושדרן רדיו

One thought on “מה מסתתר מאחורי השיר של שלמה ארצי אלוהי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *