הכותל המערבי והתפילות

הכותל המערבי של הר הבית הוא האתר הקדוש מכל אתרי הקדושה של ארץ-ישראל ועם ישראל. 
הכותל נחשב כשריד היחיד מבית-המקדש עצמו. 
במקורותינו נאמר הנו המקום הסמוך ביותר למקומה של השכינה. היות וארון-הברית שכן סמוך לכותל המערבי בזמן בית-המקדש הראשון. 
בבית-המקדש השני כבר לא נמצא ארון-הברית. במקורות סופר כי הארון נגנז ועד היום לא נמצא.
מאותו הזמן נהוג לחשוב כי השכינה לא זזה מכותלו המערבי של קודש-הקודשים, שהוא כותלו המערבי של המקדש. 

הכותל המערבי הוא קטע מהחומה המערבית, שהקיפה בימי קדם את בית-המקדש הראשון והשני, 
אורך הכותל מגיע ל-28 מ" גובהו – 18 מ' ו. עומק הכותל הטמון באדמה הוא כמעט כגובה הכותל הגלוי מעל האדמה. רצפת הכותל בימינו נמצאת 708 מ' מעל פני הים התיכון, זה המקום הנמוך ביותר בשטח העיר העתיקה של ימינו
הכותל בנוי מאבנים יוצאות-דופן בגודלן, שהגדולה בהן משקלה כ-400 טון והקטנה ביותר כ-1.5 טון. אבנים במשקל 70-30 טון מצויות לרוב בפינות, והאבן הממוצעת משקלה 10-8 טון. עוביו של הכותל הוא 5 מטרים, והוא בנוי משלוש שורות של אבנים, שאף הן ענקיות. 

התפילות לפני הכותל המערבי

"מודים אנחנו לך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו שהחייתנו וקיימתנו וזיכיתנו וקירבתנו לבוא לביתך שבחרתה ואהבתה מכל משכנות יעקב, שעינך ולבך בו בחורבנו ובבנינו וכמו שראינוהו בחורבנו נזכה לראות בבנינו על-ידי כינוס גלויות ישראל"

"מודה אני לפניך ה' אלוהי שנתת לי חיים וחננתני בהם ונתתה לי כוח וזכיתי לעלות ולראות בית-מקדשך הקדוש אשר יזכו לראות בניינו כל עמך בית-ישראל ויקוו לעלות אליו ולהסתופף בצל חומותיו"

תשעה באב

"רחם ה' אלוהינו ברחמיך הרבים ובחסדיך הנאמנים, עלינו ועל עמך ישראל ועל ירושלים עירך, ועל ציון משכן כבודך, ועל העיר האבלה, והחריבה וההרוסה, והשוממה, הנתונה ביד זרים, הרמוסה ביד עריצים ויירשוה לגיונות ויחללוה פסילים".

תשעה באב – יום ט בחודש אב – הוא יום צום ואבל לאומי לזכר חורבן בית המקדש וירושלים. תשעה באב נקבע כיום זיכרון לחורבן בית המקדש הראשון ובית המקדש השני. 
הבית הראשון נחרב ונשרף בידי נבוכנאצר מלך בבל בחודש אב בשנת 586 לפני הספירה.


הכותל המערבי באמונה המוסלמית

המוסלמים מכנים את הכותל המערבי " אל-בוראק" על שם סוס מעופף שהביא על-פי האמונה את הנביא ממכה אל ירושלים. על-פי האמונה קשר מוחמד את אל-בוארק אל אבני הכותל, ונכנס למהרה. האמונה אומרת שעל המערה נבנתה כיפת הסלע. בתוך המערה חיכה למוחמד המלאך גבריאל שהעלה אותו לשמים והראה לו את גן העדן והגיהנום אליו מגיעם לאחר המוות. 

הכותל המערבי – מנהרת הכותל

מנהרת הכותל נתגלתה לאחר שחרור ירושלים ב – 1968 אורך המנהרה הוא 488 מטרים, העוברת בסמוך לכותל המערבי וממשיכה עד לויה דולורוזה שברובע המוסלמי. בסיור במנהרת הכותל ניתן לראות את ההסטוריה והארכיולוגיה של המקדש בתופות השונות.
החלק הגדול של החומה שנתגלתה היא 13.6 מטרים, רוחבה 4.5 מטרים, וגובהה 3.5 מטרים. משקלה של אבן עצומה זו הוא 570 טון.


בתוך המנהרה נמצא גם אחד משערי הכניסה אל בית המקדש, הידוע בתור "שער וורן". שער זה, שהיה בעבר פתוח, נחסם על ידי הוואקף כדי למנוע כניסה למתחם אורוות שלמה. במנהרה אפשר לראות את שרידיו של הרחוב ההרודיאני שעבר למרגלות הר הבית, בורות מים עתיקים ותעלת מים קדומה מפעלי בנייה מרשימים של המוסלמים בימי הביניים ואת המחצבה ממנה חצבו את אבני הכותל. 

סיור סליחות בירושלים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *