המושג אלוהים

המילה אלוהים מייצגת בתפיסה של אנשים רבים ישות עליונה לה מיוחסת אחריות לבריאת העולם ואף להנהגתו. בדרך כלל מייחסים לאל ידיעה של המתרחש בעולם וכוחות להשפעה על העולם. אנשים המאמינים באל נחלקים למאמינים באל אחד ולמאמינים בריבוי אלים. 

האמונה באל אחד גורסת שישנו אל עליון – מעל לכל הכוחות הקיימים, שהוא היחיד הראוי לאמונה, והיחיד שראוי לתפילה ועבודה. האל הוא בדרך כלל בורא העולם והמנהיג אותו.

לפי האמונה בריבוי אלים יש קבוצה של אלים השולטים בעולם. בדרך כלל כל אחד מהם אחראי על כוח או תחום מסוים בעולם.

לעתים האלים שוכנים כולם במשכן אחד. בימי קדם האמינו רוב התרבויות שמספר הכוחות העליונים שווה למספר תופעות הטבע. בתקופות אלו נפוצה עבודת האלילים. על פי רוב היו מקריבים לאלילים קורבנות (לעתים אף קורבנות אדם) על מנת לרצותם ולשכך את כעסם. 

מושג האלוהים

רעיון האלוהות מלווה את התרבות האנושית במשך אלפי שנים. בתקופות שונות קיבל האלוהים מובנים שונים. לא ידוע היכן ומתי התפתחה לראשונה האמונה בישויות השולטות בגורל היקום. ככל הנראה, מדובר ברעיון ובמחשבה שהתפתחו במשך השנים. 

ברוב הממלכות הקדומות המלך היה נתפש כדמות אלוהית, שיש לשרתה ולעבדה. חיות כמו תנינים ונחשים היו נעבדות במצרים. ועד היום הזה ישנם עמים שיש בהם פולחנים לבעלי חיים, כמו פולחן הקוברה בהודו. השלב הבא בהתפתחות תפיסת האלוהות, בעקבות התפתחות הציביליזציה הייתה, שאל אחד מכל האלים יתפוס מקום מרכזי ואילו שאר האלים יהיו כמשרתים ומלאכים ויוכפפו לאל העליון. 

תפיסת מושג האלוהות בדתות המרכזיות:

שלושת הדתות המונותיאסטיות המרכזיות נצרות, יהדות והאיסלם, תופסות את האלוהות באופן שונה:
בנצרות ניתן למצוא תפיסה משולשת של האלוהים (השילוש הקדוש), המבחינה בין אלוהים האב, אלוהים הבן ורוח הקודש.
באיסלם שמו של אלוהים הוא אללה וביהדות אלוהים הוא בורא העולם, שבחר בעם לקיים את מצוותיו לאחר שהוציאם ממצרים וממשיך להשגיח עליהם. 

אנשים רבים בעולם מאמינים בקיומו של האל, למרות שלא ניתן להוכיח או להפריך את קיומו באופן מדעי.
לעיתים אנו זקוקים למשענת יציבה שאליה ניתן להפנות את תפילותיינו, ולהבין תופעות שונות ועל טבעיות שהתרחשו בעולם.
אנו יודעים שדברים נוצרו בהדרגה בעולם. אולי פעם לא היה קיים כלום, או שמשהו היה צריך להיות קיים תמיד. לדבר הנצחי הזה אפשר לקרוא- אלוהים … 

מכתבים לאלוהים

אתר סליחה מזמין אתכם לשלוח פקס לכותל המערבי
צוות אתר סליחה מדפיס את המכתב ומניח אותו בין אבני הכותל

התפילות לאלוהים מוטמנות בין אבני הכותל המערבי ומפורסמות באתר סליחה

מהי סליחה

סליחה, מה השעה? סליחה, איך מגיעים לכלבו שלום? סליחה, איך אמרת שקוראים לך? סליחה שדרכתי עליך, לא שמתי לב שאתה עומד מאחורי סליחה? סליחה אדוני? […]

איך כותבים מכתב

מכתב מכתב הוא מסר מאדם אחד לאחר. האדם האחר יכול להיות גם את/ה. כשכותבים מכתב, המילים מקבלות חיים משלהן. הן מחודדות, עוצמתותיות ויכולות לשקף לנו […]

רשימת קברי צדיקים

מידע על קברי הצדיקים בארץ ובעולם. באתר נעזור לכם למצוא את קבר הצדיק המתאים עבורכם שיעזור לכם למצוא את התקווה, האמונה והחיזוק עבורכם. התופעה של […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *