התנצלות מהי התנצלות

מהי התנצלות?

התנצלות יכול להיות של אדם, קבוצה או ארגון שפגעו באחר, ובה הפוגע מודה באשמה, מביע חרטה, ומבקש את סליחתו של הנפגע. התנצלות נעשית לעתים באופן אישי, בין הפוגע לנפגע, ולעתים היא נעשית בפומבי, כחלק מתיקון העוול שנעשה.


לעתים באה ההתנצלות ביוזמתו של הפוגע, המתחרט על מעשיו, ולעתים הוא עושה זאת לאחר שהנפגע דרש זאת ממנו, ואולי אף כפה זאת עליו לדוגמא באמצעות בית המשפט.
לרוב, להתנצלות יש אינטרס, אך למרות זאת היא משרתת מגוון מטרות חברתיות. התנצלות יכולה לחזק יחסים שנפגעו ולמנוע טעויות חוזרות בעתיד. 

מדוע להתנצל?

התנצלות יכולה להעמיד אותנו במצבים קשים, מביכים והופכת אותנו לפגיעים וחשופים לביקורת. אך שווה להסתכן כי אחרי שמתנצלים מרגישים טוב יותר. ההתנצלות מפחיתה את הכעס, הצער והחרטה ועכשיו הכדור הוא בצד השני, כי מה שנותר לו זה רק לסלוח. 

שלבי ההתנצלות:

ההתנצלות כוללת מספר שלבים: 
• הכרה בטעות- שעשיתי מעשה שגוי או/ו פגעתי באחר
• חרטה- הבנה כי טעיתי
• לקיחת אחריות- התנצלות ובקשת סליחה

התנצלות בתקשורת

עיתונאים רבים חשים שלא בנוח עם עניין זה. פגיעה בשמו הטוב של אדם אינה עניין של מה בכך. פרסום סיפורים שגויים, בין עם בזדון ובין עם בשגגה שיצאה מאת כתב , בין אם הוא נפל קורבן למקור לא אמין או בעל עניין ובין אם לא טרח לבדוק את כל העובדות מכל זווית , יכול להסב לא אחת נזק ציבורי, פוליטי או אישי.


כאשר מתגלה הטעות, העיתון אינו ממהר להודות בטעותו ולהתנצל. על פי רוב מתפרסמות הודעות מסוג זה בפינה נידחת בעיתון, בין מודעות אבל או מודעות דרושים, כאילו לצאת ידי חובה.
עיתון שטועה ומתקן את עצמו, מגביר את אמינותו בעיני עצמו ובעיני קוראיו. 

התנצלות בידי מנהיגים – התנצלות פומבית: 

מנהיגים המתנצלים בפומבי עוסקם למעשה בטקס של "כפרה" וניסיון לתיקון. התנצלות הבנוייה נכון יכולה לסייע בתיקון יחסים ומוניטין של מנהיגים. אך יש בה גם מן הסיכון למנהיג, לתומכיו ולארגון אותו הוא מייצג. במקרה זה ההתנצלות יכולה להתפס כחלשה, מאוחרת או אינטרסנטית.

מקרה ידוע של מנהיג גדול שהתנצל: ביל קלינטון, נשיא ארצות הברית לשעבר שהתנצל בעניין מוניקה לוינסקי. בהתנצלותו הוא התכוון לתקן או לפחות להתחיל לתקן את יחסיו עם הציבור האמריקאי ואת יחסיו עם משפחתו. 

מכתבים לאלוהים

אתר סליחה מזמין אתכם לשלוח פקס לכותל המערבי
צוות אתר סליחה מדפיס את המכתב ומניח אותו בין אבני הכותל

התפילות לאלוהים מוטמנות בין אבני הכותל המערבי ומפורסמות באתר סליחה

מהי סליחה

סליחה, מה השעה? סליחה, איך מגיעים לכלבו שלום? סליחה, איך אמרת שקוראים לך? סליחה שדרכתי עליך, לא שמתי לב שאתה עומד מאחורי סליחה? סליחה אדוני? […]

איך כותבים מכתב

מכתב מכתב הוא מסר מאדם אחד לאחר. האדם האחר יכול להיות גם את/ה. כשכותבים מכתב, המילים מקבלות חיים משלהן. הן מחודדות, עוצמתותיות ויכולות לשקף לנו […]

רשימת קברי צדיקים

מידע על קברי הצדיקים בארץ ובעולם. באתר נעזור לכם למצוא את קבר הצדיק המתאים עבורכם שיעזור לכם למצוא את התקווה, האמונה והחיזוק עבורכם. התופעה של […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *