לחיות את הרגע

איך להינות, להעריך לחיות את הרגע?

האם חשבתם פעם, על משמעות הזמן בו אנחנו חיים?

האם הרהרתם שבעצם כל שנייה שעוברת לא תחזור עוד…

האם אנחנו באמת ממצים כל שניה ודקה בחיינו כן גם כשהמציאות מטלטלת?

והאם אנחנו מצליחים להינות ולהעריך כל רגע שעובר?

אנו חיים בעבר ובעתיד הרבה יותר מאשר בהווה

תפיסה זו מתבטאת במישורים רבים, אבל בעיקר גורם לחוסר מנוחה נפשית, כי עול הצרות והבעיות מהעבר ולחץ המטלות והמשימות לעתיד מכניסים אותנו ללחץ, לכעסים, לחוסר שקט ומונעים מאיתנו להתרכז במה שיש לנו פה ועכשיו.

שהרי, בהווה הכל טוב ונעים, אבל הכשלון של אתמול והחשש ממה יהיה מעכב ועוצר אותנו ולכן, במצב כזה אין לנו בחיים כמעט רגעים של חווית הווה.

איך להתמקד, להעריך ולחיות את הרגע הזה?

להפסיק להתווכח עם המציאות ולשחרר את העבר

זו הבנה וקבלת המציאות מבלי לשאול למה. זו השלמה שבה עלינו לבדוק מה קרה שם כדי לקחת אחריות וללמוד לקח איך להתנהל אחרת.

לעיתים אנחנו חוששים להרפות מדברים מעברנו – המחשבה שלנו היא שהדברים האלו הם שמעניקים לנו משמעות וזהות, ובלעדיהם אנחנו אבודים.

אך כדי לפנות מקום לחוויות חדשות ואנשים חדשים, עלינו להרפות מהעבר ולהניח בצד את הדברים שפיתחנו כלפיהם תלות לצד ההבנה שאנחנו יכולים לאבד משהו שיש לנו אבל לא משהו שיש בנו. עלינו להכיר בעבר, ללמוד מהטעויות שלנו, לסלוח לעצמנו – ואז להמשיך הלאה ולהתמקד בהווה. 

ביקורתיות, שיפוטיות ורגשות אשמה

אנו נוטים להאשים אחרים או את המצב במה שקורה לנו. אנו ביקורתיים, שיפוטיים במקום לקחת אחריות על החיים שלנו, אנחנו לעיתים מחכים שהאחר יעשה משהו כדי שנהיה מאושרים ושיהיה לנו טוב..

אתם מכירים אנשים שהולכים ברחוב ומדברים או ממלמלים לעצמם בלי הפסקה ?

אז זה לא שונה בהרבה ממה שאנחנו אנשים רגילים עושים. רק ההבדל או שאנחנו עושים את זה לא בקול רם בתוך המוח שלנו ויש בנו קול כזה שמעיר כל הזמן הערות ומשווה אותנו לכל מיני מצבים ומחזיר אותנו לעבר.

אם קיבלתם מידע או הערה מאנשים אחרים על אדם קרוב לכם, או שפרשתם לבד את התנהגותו, לפני שאתם רצים להגיד ולהאשים אותו ב… תעבירו את המידע שיש ברשותכם 'בשלושת המסננות של סוקרטס', הפילוסוף היווני שהגה שיטה נפלאה. אם זה עבר תאמרו לו… אם לא בחרו האם לשחרר!

  1. המסננת הראשונה היא המסננת של האמת – שאלו את האחר: 'האם אתה בטוח שמה שאתה עומד לספר לי הוא אמת?' תבררו לפני  זו הפרשנות. שלנו
  2. המסננת השנייה היא המסננת של הטוב– 'האם מה שאתה עומד לספר לי על … הוא דבר טוב?' האם המידע שיש לכם זה דבר טוב? דייקו במילים ובמחשבות
  3. המסננת השלישית היא המסננת של הנחוץ–  'האם באמת נחוץ שתספר לי את הדבר ששמעת על…' האם זה יהפוך את חייכם לטובים יותר? זה תורם לכם, מקדם, מועיל או נחוץ?

הציבו מטרה אך המיקוד הוא בדרך ובצעדים

תעצרו מידי פעם לחגוג הצלחות בדרך לפיסגה. חשוב להציב מטרות יותר חשוב לתכנן צעדים איך להשיג אותם ולחיות אותם ואיתם . להיות כל הזמן גמישים לשינייים.

כאשר נמצאים במסע חשוב לדעת לאן הולכים או לפחות מה הכיוון הכללי אבל הדבר האמיתי במסע הכי חשוב הוא הצעד שאתם עושים עכשיו. המטרה החיצונית היא לאן רוצים להגיע והמטרה הפנימית היא איך הצעדים.

ניתוק מטכנולוגיה לפרקי זמן

תחליטו מראש על ניתוק מטכנולוגיה הוא חיוני כדי להבטיח שאתה יכול להישאר מפוקס בהווה ולהימנע מלבזבז את כל הזמן שלך באינטרנט וברשתות החברתיות. נסו לבלות כמה שעות בכל יום כשאתם מנותקים מהסמארטפון והמחשב. כשאתם בחוץ תנסו מידי פעם להוריד את האוזניות ולהביט, להתבונן לא רק לראות. ממש לבחון את מה שאתם רואים פה ועכשיו.

תשומת לב- להתמקד ברגע הזה

כשכייף לנו אין בעייה להתמקד בשמחה בכייף בהנאה אבל מה עושים כשלא טוב לנו?

לפעמים הרגע הנוכחי הוא לא נעים ומורכב מרגשות שאם נילחם בהם אנו נגדיל ונעצים אותם.

לתת תשומת לב הוא לזהות מה אנחנו מרגישים ולגלות שלרגש יש משך חיים קצר

עיצרו שלוש עצירות ביום כמו אוכל הקדישו תשומת לב התמקדו במה יש מולכם. מה אתם עכשיו מרגישים, חווים רואים. תהיו מודעים למציאות שלכם בהווה כדי להבטיח שאתם נהנהים חווים, מתמקדים ברגע הזה.

אתם לא חייבים לחכות לרגע שתהיו חופשיים שלווים יותר מאושרים או שהמצב בארץ ובעולם ישתנה.

זה העתיד אנחנו לא יודעים מה ומתי כל זה יגמר. מה שאנחנו יודעים זה מה שיש עכשיו פה היום ברגע הזה.

אנו נמצאים במסע של החיים ובכל רגע במסע אפשר להתחיל ברגע זה להנות מהפירות שבדרך. מהרגעים שהם פה ועכשיו. תפקחו עיניים גם בכוח והביטו וחפשו בכל דבר את הטוב. גלו חמלה כלפי עצמכם וכלפי האחרים וגם אם טעיתם לא הספקתם, הצלחתם הבינו מה קרה, בקשו סליחה הביעו חרטה, תקנו, שפרו והמשיכו קדימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *