מהו באמת סוד

מחשבה, מעשה, רגשות שנשמרים בליבו של האדם.
יש סודות אישיים שלנו, על עצמינו וישנם סודות שאחרים שיתפו אותנו.
ישנם שאלות והרהורים רבים – אלו סודות צריך לשמור ואילו סודות צריך לספר ולהעביר הלאה.


כל עוד הדבר אינו גורם רע לאחרים, מותר לאדם לשמור סוד. אך ברגע שיש סכנה או איום – צריך לספר. לדוגמא, אסור להסתיר פשעים וסודות מדינה אין לספר. 

לכל אחד מאיתנו יש סוד, או שניים, אותו אנחנו לא מגלים לאף אחד. 

בארה"ב יצא ספר אמנות יוצא דופן המבוסס על סודות. מדובר בסודות אמיתיים. הספר שנקרא: "גלה סוד מתאר וידויים לא שגרתיים דופן מחיי היום יום, ומכיל אוסף של סודות שנשאו עימם בני אדם פרטיים במשך תקופות ממושכות, עד שהחליטו לחשפם. אלה הם סודות אמיתיים שלא סופרו לאיש מעולם, בדיוק כמו שסודות צריכים להיות. 

רעיון הספר נולד בראשו של אמן אמריקאי בשם פרנק וורן במהלך תערוכת אמנות גדולה המכונה "ארטומטיק", שהתקיימה בחודש נובמבר 2007 בעיר וושינגטון בארה"ב. לקראת התערוכה הכין וורן כמה מאות גלויות בנוסח דומה, אותן הפיץ בחינם באמצעות דוכנים, חנויות, ספריות ותחנות רכבת באזור. כל אחת מהגלויות הכילה את הכותרת:

"גלה סוד". מתחת לה הופיעה בקשה שנוסחה כך: "הנך מוזמן(נת) לתרום סוד בצורה אנונימית, עבור פרויקט אמנותי. סודך יכול להיות הבעת צער, פחד, בגידה, תשוקה, וידוי, או השפלה שעברת בילדות. גלה(י) הכול – כל עוד שהסוד הוא אמיתי, ולא שיתפת בו אף אדם קודם לכן". אחר כך התבקשו בעלי הגלויה לכתוב בכתב ברור, להיות יצירתיים (להשתמש בגלויה כמו בד ציור), ולשלוח את הגלויה בדואר לכתובת ביתו של פרנק וורן. 

מה שקרה לאחר מכן, כמו שנהוג לומר, הפך להיסטוריה. האמן החל לקבל סודות מכל רחבי ארה"ב. בשבועות הראשונים הגיעו רק גלויות בודדות, אבל אחרי כחודש כבר היו לו 150 סודות, רובם מלווים ומעוטרים בגראפיקה וציורים מקוריים. הסודות המשיכו להיערם ובשלב מסוים נראה שהתפקיד של כומר הווידוי שוורן נטל על עצמו התחיל להכביד עליו, בדיוק כמו שסוד אפל יכול להעיק על נושאו. 

ואכן בימינו ישנה דרך נוספת לספר סודות באופן אנונימי- האינטרנט.
ידוע כי "סוד אינו סוד שלם, אם דבר קיומו אינו ידוע לאחר". ואכן אנשים רבים מבקשים לחלוק עם אחרים שהם אנשים אנונימיים, את סודותיהם. אין פה התחייבות וחשיפה וזו דרך מהירה ונוחה. בצורה זו אנו נמנעים מהבושה ומהפחד שטומן בחובו לעיתים הסוד.


רשת האינטרנט נושאת את דבר הסוד ביעילות רבה והגילוי משחרר יוצר פורקן ועושה טוב.
כמובן כל עוד לא חשפנו יותר מידי , או לא פגענו באחר. 

סודות

כתבו את הסוד שלכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *