תפילה בתרבויות שונות

תפילה היא פניה אל כוח עליון, היא בדרך כלל נעשית בדרך של הבעת משאלה, הבעת תודה או אף באמצעות שיחה, שבה האדם שופך את ליבו. 

בכל הדתות, התפילה היא חלק מהמעשה הדתי. נראה שבתקופה הקדומה התפילה הייתה מעשה ספונטני של היחיד ללא זמן או נוסח קבוע. עם השנים התפתחו מנהגים, טקסים מיוחדים והוקמו בתי תפילה מיוחדים.

לעיתים התפילה מלווה בתנועות מסוימות כמו כריעה, השתחוות, הרמת ידיים וכד'. יש המאמינים שבאמצעות התפילה ניתן להשתחרר ממחשבות שליליות ורעות ולסלק הרהורים מזיקים.

תפילה יכולה להיות תפילה אישית של יחיד או תפילה קבוצתית של רבים (תפילה שירד גשם לדוגמא), אך צריכה להיות אמיתית ומהלב. 

התפילה בדתות המרכזיות:

התפילה בנצרות

התפילה היא מיסודות האמונה הנוצרית. יש לתפילה נוסח קבוע ובאמצעותה המתפלל מקבל ביטוי לבקשותיו האישיות. לתפילה שייכת גם השירה בכנסייה הקאתולית. 
התפילה נחשבת לאמצעי שבעזרתו זוכים בחוויה דתית ולדבקות באלוהים. 

התפילה ביהדות

 ספר התפילות היהודי קרוי סידור, כנראה על שם סידור התפילות ועריכתם, ומרוכזים בו תפילות יום יומיות וברכות שונות, וספר התפילות של החגים קרוי מחזור, על שם המחזוריות השנתית. ביהדות יש לכל הפחות שלוש תפילות ביום. תפילת הבוקר שנקראת תפילת שחרית. וזמנה מעלות השחר ועד חצות היום.

תפילת הצהריים שנקראת תפילת מנחה וזמנה מאחרי חצות היום ועד שקיעת השמש, ותפילת הערב שנקראת תפילת ערבית וזמנה מצאת הכוכבים ועד עלות השחר. 

התפילה באיסלם 

התפילה היא השנייה מבין 5 המצוות הנחשבות ליסודות הדת. לפני שמתפללים, יש לעבור טקס של היטהרות שבו רוחצים את כל הגוף וחולצים את הנעליים.

לפני התפילה חייב המתפלל לעמוד זקוף ולהתחיל את התפילה בהכרזה: "אללה עכבר" המכניסה את המתפלל למצב של קדושה. 

מהות התפילה

התפילה היא נסיון של האדם להתקרב אל אלוהים באמצעות פניה ישירה אליו לחפש תשובות ובקשות. 

מדוע להתפלל?

תפילה היא דרך להתקרב אל אלוהים, למצוא פתרונות ללבטים ובעיות ולקבל מחילה.
אנו מתפללים על מנת להוכיח את אמונתנו באלוהים, כי הוא יעשה כפי שהוא הבטיח בדברו, ויברך את חיינו. התפילה היא למעננו, כאשר אנו מתפללים ומבקשים מאלוהים, אנו בעצם מחזקים את אמונתנו שרק הוא יכול למלא את חסרונינו. 

המאמינים סבורים כי, תפילה תגרום לשפע נוסף- לאושר, רוגע וטוב. כאשר אנו מתאמצים ומתפללים אנחנו זוכים גם לשפע בעולם הזה ובעולם הבא. 

תפילה יכולה לרפא ממעשה של חטא. 
תפילה לא תמיד מתגשמת. יש המאמינים שככל שנרבה להתפלל אנו מגבירים את סיכויינו לקבלת התפילה. ולפעמים דווקא לטובתינו לא מתקבלת התפילה כרגע כי יתכן שקבלת מה שביקשנו תהיה לרעתינו. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *